MARKA SAHTECİLİĞİ ARAŞTIRILMASI

Marka Sahteciliği

Ülkemizde ve dünya da firmalar üretmiş oldukları ürün ve hizmetleri insanlar tarafından bilinmesi ve tanınması için markalaşma yoluna gitmektedirler. Marka, bir firmanın ürünlerinin veya vermiş olduğu hizmetin rakibi olduğu diğer firmaların üretmiş olduğu mallar ve vermiş oldukları hizmetlerin birbirinden ayırmayı hedefleyen tescil edilerek sahiplenebilen bir haktır. Markalar kişilerin adları dâhil olmak üzere ambalajları, harfleri, malların biçimleri, boyutları, sayıları, özellikle sözcükleri veya şekilleri gibi çizimlerle görünebilen ve benzeri biçimlerde gösterilen serigrafi, matbaa, kaşe ve benzeri baskı sistemleriyle el ile veya elektrikli elektronik makineler ile basılan, yayınlanabilen ve kopyalanarak çoğaltılan her türlü işaret ve sembolleri içerir.

Markası dünya çapında tanınan firmaların markaları sık sık taklit edilmek suretiyle markanın tanıtım gücü kullanılarak taklit edilmektedir. Dünya genelinde tanınan markaya sahip olunan firmaların neredeyse tamamı markalarını yasalara aykırı olarak taklit ederek firmanın ciddi rakamlarda zarar etmesine neden olan marka taklitçiliği ve marka taklitçilerine karşı çok büyük savaş açmışlardır. Açılan bu savaşta firmalar markalarını taklit eden kişilere ve ayrıca taklit edilen markanın üretildiği, saklandığı, depolandığı, sevkiyatın yapıldığı, toptancılara depolara ve son kullanıcıya satıldığı yerlerin tespit edilmesi ile ilgili geniş çaplı araştırmalar yaptırmaktadırlar. Dünya’da marka taklitçiliği ve marka sahteciliği marka sahibi firmaların başlarını ciddi derecede derde sokup bu nedenle birçok tanınan firma sahip olduğu markaların yasalara aykırı olarak kendilerinden izinsiz kullanıldığı için iflasın eşiğine gelmiştir. Birçok firma da iflas ederek üretimine son vermiştir.

Firmaların markalarının haksız yere kullanılması ve taklit edilmesi ile ilgili marka sahibi firmalar dünya genelinde taklitçiliğe karşı savaş açmış markalarının korunması ile ilgili gelişmiş dünya ülkelerinin hükümetine tavsiye, görüş bildirmek ve bu yönde baskılar kurmak suretiyle markaların korunması yönünde kanunlar çıkartılmasını sağlamışlardır. Çeşitli dünya ülkelerinin çıkartmış olduğu markaların korunmasına yönelik kanunlar incelendiğinde bir markayı haksız ve izinsiz olarak yasalara aykırı bir şekilde kullandığı tespit edilen kişi ve kişilere ciddi anlamda hapis cezaları ile çok büyük maddi para cezaları verildiği görülmüştür.

Firmamız Class Dedektiflik yaklaşık 10 yıllık tecrübesi ile yaklaşık 550 dünya devi olan markaların avukatları ve hukuk işleri ile birlikte hareket ederek markalarını haksız ve izinsiz olarak hukuka aykırı bir şekilde kullanan kişi ev kişilerle mücadele ederek markaların korunmasını sağlamıştır. Firmamız yapmış olduğu araştırmalar neticesinde bir markayı haksız olarak kullanan kişi ve kişileri tespit ederek sahte markanın üretildiği (imal edildiği) yer, depolandığı, saklandığı, toptancılara ve son kullanıcılara satıldığı adresleri tespit ederek yasal sürecin başlaması ile ilgili her türlü çalışmayı yaparak marka sahiplerine hizmet vermektedir. 

Sizlerde markanızın başkaları tarafından taklit edildiğini veya sahte olarak kullanıldığını düşünüyorsanız bu konunun araştırılması için profesyonel yardım almak istediğinizde firmamızın merkezini 7 gün 24 saat  +90 542 484 25 26 numaralı telefondan arayarak firma yetkililerimizden ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Whatsapp

İLETİŞİM
WHATSAPP